Cotswold way

Cotswold way je 103 mil dlouhý trek, který vede z městečka Chipping Cambden do římského lázeňského města Bath. Prochází severozápadně od Londýna oblastí zvanou Cotswold podle které je též pojemnovaný. Terén Cotsworld way je spíše kopcovitý hory v něm nenajdete , vede krásnou přírodou a starými městečky a vesničkami.

Do Chipping Cambden se dostanete autobusem 602(o víkendu) z Cheltenhamu (do Cheltenhamuse dostanete z Londýna autobusem společnosti National express www.nationalexpress.com , jinak můžete dojet z Moreton -in - Marsch busem 522.

Cotswold way se dá v pohodovém tempu ujít za 6 až 8 dní cesty.S ubytováním co se týče hostelů je to v případě tohoto treku horší na celé trase jsou prakticky dva hostely YHA jeden ve Stow on Wold a druhý až na konci treku v Bathu. Celá oblast je spíše zaměřená na ubytování typu B&B, pokud tedy nechcete zbytečně utrácet nabízí se nejlepší alternativa stanování.

z Chipping Cambden se vydáme směrem na Winchcombe, který je vzdálený 28 km na tomto úseku nás také čeká nevyšší převýšení po čas celé stezky a to 835m.n. m. Procházíme přes historické  vesničky Broadway, Buckland, Stanton, Stanway, Hailes zasazené v krásné přírodě, po čas cesty se nabízí mnoho krásný míst, které můžeme využít k pikniku a odpočinku jako třeba Fish hill. Po 17,5 mílích dojdeme do Winchcombe. Ve Winchcombe můžete navštívit železniční či městské muzeum.Další památkou je pak Hailes Abbey jejíž ruiny jsou návštěvníkům zpřístupněny celoročně. Winchcombe je také  součástí Glouchesterské parní zelezniční trati. Z Winchcombe se vydáme na další úsek cesty do Dowdesweil (čeká nás dalších 30 km cesty s převýšením 540 m.n.m) tento úsek treku je asi nejdivočejším za celou dobu treku nabízí hned několik krásných přírodních míst, z Dowdesweil pokračujeme do Painswick (dalších 23km s převýšením 550 m.n.m.) další úsek s místy jako Devil´s Chimney(tyčící se kus skály na Leckhamptonském kopci odkud je výhled až do Walesu), Crickley Hillford (opevnění na vrchu ),Prinknash Abbey, Cooper´s hill (který může být výborným místem odpočinku, či vesnička Birdlip. V Painswick pak najdete mnoho architektonicky zajímavých domů či Painswick church s krásně upravenými zahradami. Z ubytování nabízím Hambutts Mynd B&B. Dalším úsek cesty se vydáme do Uley (23km s převýšením 590 m.n.m.) nabízí mnoho výhledů a rozsáhlých kopců, údolí řeky Frome, Vesničku King´s Stanley či lesy Standish a Stanley. Z Uley nás čeká další odpočinkovější úsek 15 km do Wotton under edge s převýšením 430 m.n.m. Kratší úsek přes městečko Dursley a North Nibley do Uley odpočinou si můžete třeba na Stinchcombe hill. Po kratším odpočinkovém úseku se vydáme na část treku vedoucí do Tormartonu (23 km  s převýšením 570 m.n.m.). Kousek za Wotton under Edge se nachází Newark park, který spadá pod správu National Trust, pokračujeme dále přes Hawkesburry Upton k dalšímu místečku spadajícímu pod National Trust a to Horton Court , přes Little Sodbury do Tormartonu s St.Martin´s church. Čeká nás poslední úsek treku do římského lázeňského města Bath (26 km s převýšením 410 m.n.m.) na tomto úseku několikrát překročíte silnici  A46 a M5,také se projdete mezi poli , vrchy a třeba i Dyrhamským parkem, přes malou vesničku Cold Ashton až do Bathu kde můžete přenocovat v YHA hostelu a navštívit zdejší lázně.

z Bathu se zpět do Londýna dostanete dálkovými autobusy společnosti national express www.nationalexpress.com

<< říjen / 2018 >>