Hadrian´s Wall Way

Hadrians Wall Way je 84 mil dlouhý trek vedoucí mezi městy Newcastle upon Tyne(Wallsend) a Carlisle (Bowness-on-Solvay). Nachází se pod skotskými hranicemi a vede jak již sám název prozrazuji při tzv. "hadriánově valu", který byl vytvořen za římských časů v Británii , aby kontroloval vstup do říše. Existuje také Antonine wall, který najdete mezi Edinburghem a Glasgow.

Do Newcastlu či Carlisle se dobře dostanete autobusem jak z Londýna tak ze Skotska - Edinburgh (www.megabus.com )

Vydáme se tedy na cestu vycházíme od informačního centra ve Wallsend čeká nás první úsek treku dlouhý 24 km(15mil). Procházíme podél zdi staré římské pevnosti Segedunum a pokračujeme podél řeky Tyne, přejdeme silnici A69 a jdeme na Newburn a odsud následujeme zeď do Heddon-on-the-Wall. Není zde žádný kemp, tak jsme to vyřešili stanem ve volné přírodě kousek od vesnice.

Druhý úsek treku nás zavede do Chollerfordu po 25.5km (15.5 mil) v této části nás čeká pevnost Vindobala, rezervace Welton, ve které jsou opravdu nádherné rozkvetlé louky plné květů, Halton castle, bitevní pole "heaven", až přícházíme do Chollerfordu, tento úsek jsme si opravdu užili. cca 1 mili od  Chollerfordu najdete Riverside campsite, kterou můžete využit pro přenocování.

Ráno  vycházíme do třetí části  Hadrian´s Wall way tentokrát  volíme kratší úsek, protože není kam spěchat a máme v plánu pouze 20km(12mil) do Once Brewed. Míříme na Housteads, kde je také muzeum National trustu. Během cesty se nám nabízí krásné výhledy na Bellingham a Simonside Hills v Northumberland národním parku.Po té asi nejheží část úseku přes skaliska  Highsfield a  Peel , přes Steel Rigg přímo na  Once Brewed.

Čtvrtým úsek je opět trochu delší část 26km (16.2mil) do Waltonu. Vycházíme z Once Brewed a stoupáme nejvyšším převýšením celé stezky přes skaliska Winshields, dolů přes "Thorny Doors" a opět vzhůru na skaliska Cawfields odkud je docela dobře vidět až na Penniny. Mijíme dvě románské pevnosti  (Great Chester a Magnis) pokračujeme přes vesničku Greenhead, zříceninu hradu Thirlwall, prozkoumáme Birdoswald(zbytky románských obranných walů) a po té míříme do Waltonu, procházíme ještě několik mil krásnou přírodou a přicházíme k prvním domkům Waltonu. Zde se nabízí k ubytování Sandysike bunkohouse (bunkhouse a campsite).

Pátou částí trek Hadrian´s wall zakončíme , čeká nás 18 km (11 mil) do Carlisle. Vyrážíme ráno ale nikam nespěcháme, máme před sebou celý den a musíme ujít jen již zmiňovaných 18 km. Projdeme kolem Castlestead House, překročíme Cam beck, přejdeme přes silnici u Newtonu a pokračujeme do polí, po pár mílích nás čeká překročit silnici M6 a pokračujeme dál na Rickerby. Odsud podél řeky Eden pomalu dojdeme až do historického města Carlisle. Zde najdete také YHA hostel, který můžete využít pro přespání a dopřát si tak den na prozkoumání Carlisle a druhý den se dat na cestu, třeba s autobusem společnosti Megabus (www.megabus.com) do dalšího místa vaší cesty.

<< říjen / 2018 >>