Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pembrokeshire coast path

Croeso in Sir Benfro!!!! (Vítejte v Pembrokeshire)

Stezka Pembrokeshire coast path vede po pobřeží Pembrokeshire national park, čili oficiálně je kempování zakázáno, vzhledem k tomu, že možností pro přenocování (zvláštní v první části stezky Amroth - Pembroke Dock) se mnoho nenabízí - pokud tedy nechcete být na Bed and Breakfast či hotelu. V této první části je pouze jeden YHA hostel a to v Manorbier což je hned za Tenby. Proto se kempovat může prakticky kdekoliv.(samozřejmostí je opustit místo tak jak příjdete - nezanechávat žádný rubbish)

Pembrokeshire coast path je 186 mil dlouhý trek vedoucí po jihozápadním pobřeží Walesu z městečka Amroth do St. Dogmaels. Dá se v pohodě ujít za 11 - 13. dní.

Do Amroth se dostanete lokálním autobusem z Tenby. Do Tenby pak vlakem (www.firstgreatwestern.co.uk)  nebo busem (www.nationalexpress.co.uk)

Stezka nabízí spoustu nádherných pláží tou první  může být hned ta u přímořského Tenby - městečka obehnaného hradbami, s bývalou věznicí Cathrine či zříceninou hradu na východním cliffu. Od Tenby pokračuje na Penally a přes místa spadající pod National Trust do Manorbieru, kde je YHA hostel a možnost ubytování (member 16.40 non member + 3 libry/noc). Hned u hostelu je vojenská základna, kterou je třeba objejít po té se opět vrátíte na pobřeží a můžete pokračovat k Manorbier bay, pokračuje přes Swanlake bay až k Freshwater east kde je opravdu velká pláž (spolu s freshwater west vyhledávání hojně surfaři) a možnost doplnit zásoby jídla je zde zastávka pobřežního autobusu, která vás může dovést do Pembroke.

Od Freshwater east pokračujete po útesech ke Stackpole head kde nastává trochu komplikovaný úsek, protože budete procházet prostorem vojenské základny (velkých rozsáhlým) většinu části můžete projít, poslední část však musíte obejít (projít můžete jen v případě, že nejsou vyvěšeny červené prapory což znamená, že probíhá vojenské cvičení) projít se dá většinou o víkendu. K Freshwater west se tedy dostanete po silnici přes Castlemartin.  Freshwater west stojí opravdu tzv. "za to" je rájem surfařů, obrovská rozlehlá pláž s písečnými dunami, které jsou porostrlé trávou. Je hojně vyhledávanou filmovou lokací. Od Freshwater west je to už jen kousek k Angle a Angle bay odkud můžete vidět na protější břehy Walesu a tudíš další část stezky, není to úchvatný pohled stojí tam dva komplexy obřích rafinérii, vás také jedna na cestě do Pembroke Docks čeká. Řekl bych, že za Angle bay na čas opustíte nádhernou přírodu a setkáte se s ní až daleko za Milford Haven,.....

Za olejářskou rafinerii vedle Angle Bay stezka zabíhá do vnitrozemí , proto aby obešla řeku Pembroke, prošla městečkem Pembroke Docks a přes Milfordhaven bridge vás převedla na druhou část stezky. Svedla zás zpět dolů k pobřeží konkrétně v městečku Neyland. Odsud pokračujete přes další olejářskou rafinérii do Milford Haven(obchod, cashmashine) . Hned za Milford Haven je další rafinerie a za ní konečně jedna z příjemných pláží  Sandy Haven.Odsud přes Lindsway Bay a útesy směrem k vesničce Dale u Dale Head, nejprve ale ještě malé zaběhnutí do vnitrozemí....

Z Dale Head (východní strana) se nabízí výhledy na Angle Bay (západní strana už pak směrem vzhůru ke Gateholm Islandu- předtím vás ale ještě čeká nádherná velká pláž Marloes sands).Blízko Marloes sand se nachází druhý YHA hostel Runwayskiln - Merloes. Pokračujeme dále k Martin´s Haven a dále k Musselwick Sands odtud stále po útesech až k Little Haven a Broad Haven (další YHA Hostel Broad Haven-dost vytížený doporučuji booking). Odsud vás čeká krátký úsek přes Druidston Haven k dalšímu úžasnému místu s obrovskou pláží Newgale Sands odsud dále na Solvu (malé přímořské městečko a dále směrem na St. Davis(ve vnitrozemí, starobilá Cathedral, infocentrum) stále po útesech , přímo na zlomu pak nádnerný výhled na ostrov Ramsey a dále směr Whitesands bay.

Po Whitesands bay nastává první úsek, který je více o kamenech. U St. David´s Head pak nedaleko další YHA hostel ( St. David´s opět doporučuji booking předem). Pod vrcholy Carnedd lleithr a Penberry směrem na Treffin přes malé městečko Porthgain. V Treffinu pak další velmi příjemný hostel(14 liber/noc/dorm). Odsud dále jen po útesech bez pláží až po Strumble head na jejímž konci jsme měli možnost vidět tuleně v Angles bay. Odsud je to už jen kosek dolů do Fishguardu(opět možnost ubytování v hostelu přímo v centru města 17liber/noc/dorm).

Z Firsguardu pokračujeme opět přes útesy až do Newportu a Newport bay, odsud je to už kousek cesty, cca 3 mile za Newportem procházíte místem z vnitřními jeskyněmi, až přícházíte ke Camaes Head a odsud jen projdete přes pozemek farmy a po silnici míříte dolu k Poppit sands, odsud cca 1,5 míle je městečko St. Dogmael, kde najdete oficiální konec Pembrokeshire coast path.

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 81005
Měsíc: 5672
Den: 313