Thames path

Thames path je 184 mil dlouhý trek vedoucí od pramene řeky Temže na hranicích oblasti Cotswold(nedaleko od Cirencesteru) po jejich březích až do Greenwich. Tedy od severozápadu od Londýna přes Oxford do Londýna. Stezku doporučuji jít v období mezi dubnem a říjnem, v ostatních měsících bývá rozbahněná(ikdyž letos to je vlastně jedno, neboť od dubna nepřetržitě prší)

Pramen Temže leží nedaleko od vesničky Kemble, do které se dostanete autobusem z Cirencesteru.Od pramene se tedy vracíme zpět do Kemble a odsud pokračujeme dále na Lechlade čeká nás celkem úsek dloouhý 23mil.zKemble procházíme vesničkou Ewan a kousek od ní nádherným místem zvaným Cotsworld water park což je soustava několika jezer a jezírek (nejdelší Manorbrook), pokračujeme dále k městečku Criclade a odsud k Castle Eaton , kde nás čeká první a jediný úsek, kde se stezka odklání přímo od břehů Temže.Tento úsek končí před městečkem kde končí náš první úsek, před Lechlade.

Vydáme se na další část treku, která bude tentokrát dlouhá 30mil dvede nás do univerzitního města Oxford. Z Lechdale se tedy vydáme přes vesničky Redcot a Kelmscot přírodou Oxfordshire k městečku Tadpole Bridge.Tento úsek neprochází přes žádné významné město, za to v něm přejdete několik můstků a také Newbridge, který je nejstarším mostem přes řeku Temži (13.století).Dále polračujeme přes Swinford za nímž se řeka zúží a různě klikatí až ke Godstow Abbey, pak prochází mezi loukami a klidně přitéká až do Oxfordu.Oxford rozhodně stojí za zdržení a k ubytování se nabízí YHA hostel(u železničního nádraží) i Backpeckers hostel.

Z Oxfordu budeme pokračovat dalším úsekem do Dorchesteru 18 mil. Z Oxfordu tedy následujeme řeku k malé vesničce Sandford-on-Thames a dále k Radley, odsud několik mil jdeme jenom přírodou a přicházíme k městu Abingdon abysme toto rušné město opustili a vydali se přes Culham a Clifton zpátky k přírodě. Přejdeme Clifton Hampden Bridge a přicházíme tentokrát do Dorchesteru(Dorchester Abbey).

Další úsek bude následovat do Henley on Tilehurst (21 mil), vydáme se tedy k vesničce Shilingford, přejdeme na druhý břeh řeky a pokračujeme přes přístaviště v Bensonu k Wallingfordu odkud přes otevřené louky dojdeme k městečku Cholsey.Z Cholsey se vydáme směr Streatley, kde se Thames path křížuje s dalším dlouhým trekem Ridgeway a pokračuje dále přírodou až k Pangbourne.Odsud už je to kousek to Tilehurst.

Z Tilehurst se vydáme na další část treku a zavede nás do Bourne End (24 mil). Vyjjdeme  z Tilehurst a chvíli jdeme souběžně s železnicí, dále přes kanály Avon a Kennet až do města Readingu.Rychle ho opouštíme a pokračujeme k malé vesničce Sonning a po pár mílích dorazíme do Shiplake.Odsud je to už jen chvíle do Henley-on-Thames.A pokračujeme dále přes Remenham, Hambleden Lock a jeho velké přístaviště,vesničky Aston, Hurley a Temple, městečk Marlow až docházíme do Bourne End.

Další úsek cesty povede do Staines a budeme už na okraji velkého Londýna (19mil). Z Bourne End se vydáme přes louky do vesničky Cookham, a odsud na Maidenhead a Bray, dále pak několik mil otevřenou přírodou až příjdeme k Windsoru(Widsor castle s rozhlehlým parkem a zahradami),cesta dále vede přes vesničku Datchet, Wraysbury, Runnymede až do města Staines.

Ze Staines si to namíříme do bohaté čtvrti Richmond (20 mil). Opouštíme Staines a procházíme přes několik přístavišť na předměstí Londýna až dojdeme do Hampton Court odsud pokračujeme do Kingston-upon-Thames, dále přes Teddington Lock a Petersham Meadow přímo do Richmondu.

od Teddingtonu až do Greenwich se můžete rozhodnout, zda stezku dokončíte po jejím pravém nebo levém břehu, my jsme se rozhodli pro pravý břeh vedoucí přes Richmond, Putney, London Eye až do Greenwich. Z Richmondu do Greenwich je to posledních 36 mil velmi dobře značených.

V Londýně se pak nabízí hned několik hostelů YHA kde můžete přenocovat ale jsou většinou dost "busy" hlavně v sezoně takže určitě doporučuji rezervaci předem.