Jdi na obsah Jdi na menu
 


West Highlands way

Je dobré vědět že ve Skotsku je zákonem volné kempování povoleno (až na vyjímky jako jsou místa spadající pod National trust, ale i tam je to spíše o úctě k těmto místům a záleží samozřejmě na člověku).

Ještě jedna užitečná rada a to, že je dobré si vybrat peníze na cestu předem, neboť poslední bankomat(cash machine) je v Drymenu(kam musíte trochu odbočit ze stezky) další je až v Kinlochleaven.

West Highlands way není nikterak dlouhá, se svými 152 km však nabízí jedny z nejkrásnějších míst skotské vysočiny. Vede z předměstí Glasgow přes břehy největšího jezera Loch Lommond do Fort Williamu, který je nedaleko nejvyšší hory Skotska Ben Nevis (1344 m.n.m.).

Stezka začíná v Milngavie(dostanete se z Glasgow main rail station- lístek stojí 3 libry) po půlhodině jízdy vlakem se dostanete do Milngavie, od vlakové stanice stačí dojít do centra a zde stezka začíná);Musím přiznat,že prvních 11 mil než se člověk tak nějak odloučí od civilizace není nikterat záživných stejně jako okolní terén. Vzhledem k tomu, že stezka pokračuje k východnímu břehu jezera Loch Lomond, který je součástí národního parku Loch Lomond and Trossachs, je od městečka Drymen až po Rowardennan v období od 1.4. do 30.10. zákaz kempování ve volné přírodě (úsek je označen cedulemi).V daném úseku (cca 17 mil jsou kempy a také YHA hostel v Rowardennanu).Nabízí se tedy možnosti ubytovat se v kempech či celý úsek přejít najednou.

První nádherný výhled na Loch Lomond se naskytne cca po 3 mílích za Drymenem při sestupu k vesničce Balmaha (kde je též visitor information centre), odsud se pokračuje při břehu jezera až do Rowardennan a cca 1 míli za Yha hostelem končí zona zakazující volné kempování. Od YHA hostelu též vede stezka na Ben Lomond.

Jezero Loch Lomond má své kouzlo o tom není pochyb ale pro mě stezka začínala defakto na jeho konci (cca 40 míle stezky) protože odsud již začínaly být zřetelně vidět pořádné kopce a hory. Dalším kempem na přenocování byl kemp u Inverarnanu (Beinglas7,50 liber /noc/stan) odsud jsem pokračoval již k nádherými úseky obklokepenými vřesovišťovými pláněmi obklopemými horami a kopci se zasněženými vrcholky. Úsek Inverarnan - Tyndrum (41 a 53 míle) bych označil, za jeden z nejlepších, jedinou "vadou na kráse" je že 2x přecházíte frekventovanou silnici A 82. Navazující úsek Tyndrum - Bridge of Orchy (53 - 60 míle) je pak opravdu nádherný, stezka vede po úpatí kopců a následně údolím aby vás dovedle nad vesničku Bridge of Orchy odkud pak vystoupáte nad Inveroran Hotel ležící u jezera Tulla(62 míle). Odsud pokračujete po tzv. staré cestě na Glencoe, která však vede přírodou, lemovány je lesními úseky a nekonenčnými vřesovištěmi nad nimiž se tyčí vrcholy. Projdete nedaleko Glencoe Mountain resortu, opět přejdete silnici A82 a pokračujete ke Kingshouse Hotelu (72 míle) možnost ubytování či kempování.

Od Kingshouse hotelu stezka zabíhá do svahu jednoho z kopců aby se pak vrátila a chvíli běžela s A 82. Po té nastává prudké stoupání k vrcholu po tzv. Ďáblových schodech, přes vrchol a klesání dolů do Kinlochleavenu (81 míle, opět možnost ubytování - Hostel,campsite). A to už vás čeká posledních cca 14 mil přes kopce a vrcholy (jedna z nejhezčích částí, kde se prý nabízí nádherné výhledy na Ben Nevis - já to štěstí neměl, v tomto úseku jsem chytl mlhu). Po klesání dojdete na silnici vedoucí na Fort Wiliam (odsud si ještě můžete vyběhnout na Ben Nevis). Stezka končí v centru Fort Williamu (informační cedule o konci stezky a socha sedícího turisty mnoucího si chodidlo )

Stezka se dá v pohodě ujít za 6 dní, doporučená délka je 8 dní. Je skvělá a nabízí spoustu nádherných míst.

 

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 81003
Měsíc: 5670
Den: 312