West Highlands way

Je dobré vědět že ve Skotsku je zákonem volné kempování povoleno (až na vyjímky jako jsou místa spadající pod National trust, ale i tam je to spíše o úctě k těmto místům a záleží samozřejmě na člověku).

Ještě jedna užitečná rada a to, že je dobré si vybrat peníze na cestu předem, neboť poslední bankomat(cash machine) je v Drymenu(kam musíte trochu odbočit ze stezky) další je až v Kinlochleaven.

West Highlands way není nikterak dlouhá, se svými 152 km však nabízí jedny z nejkrásnějších míst skotské vysočiny. Vede z předměstí Glasgow přes břehy největšího jezera Loch Lommond do Fort Williamu, který je nedaleko nejvyšší hory Skotska Ben Nevis (1344 m.n.m.).

Stezka začíná v Milngavie(dostanete se z Glasgow main rail station- lístek stojí 3 libry) po půlhodině jízdy vlakem se dostanete do Milngavie, od vlakové stanice stačí dojít do centra a zde stezka začíná);Musím přiznat,že prvních 11 mil než se člověk tak nějak odloučí od civilizace není nikterat záživných stejně jako okolní terén. Vzhledem k tomu, že stezka pokračuje k východnímu břehu jezera Loch Lomond, který je součástí národního parku Loch Lomond and Trossachs, je od městečka Drymen až po Rowardennan v období od 1.4. do 30.10. zákaz kempování ve volné přírodě (úsek je označen cedulemi).V daném úseku (cca 17 mil jsou kempy a také YHA hostel v Rowardennanu).Nabízí se tedy možnosti ubytovat se v kempech či celý úsek přejít najednou.

První nádherný výhled na Loch Lomond se naskytne cca po 3 mílích za Drymenem při sestupu k vesničce Balmaha (kde je též visitor information centre), odsud se pokračuje při břehu jezera až do Rowardennan a cca 1 míli za Yha hostelem končí zona zakazující volné kempování. Od YHA hostelu též vede stezka na Ben Lomond.

Jezero Loch Lomond má své kouzlo o tom není pochyb ale pro mě stezka začínala defakto na jeho konci (cca 40 míle stezky) protože odsud již začínaly být zřetelně vidět pořádné kopce a hory. Dalším kempem na přenocování byl kemp u Inverarnanu (Beinglas7,50 liber /noc/stan) odsud jsem pokračoval již k nádherými úseky obklokepenými vřesovišťovými pláněmi obklopemými horami a kopci se zasněženými vrcholky. Úsek Inverarnan - Tyndrum (41 a 53 míle) bych označil, za jeden z nejlepších, jedinou "vadou na kráse" je že 2x přecházíte frekventovanou silnici A 82. Navazující úsek Tyndrum - Bridge of Orchy (53 - 60 míle) je pak opravdu nádherný, stezka vede po úpatí kopců a následně údolím aby vás dovedle nad vesničku Bridge of Orchy odkud pak vystoupáte nad Inveroran Hotel ležící u jezera Tulla(62 míle). Odsud pokračujete po tzv. staré cestě na Glencoe, která však vede přírodou, lemovány je lesními úseky a nekonenčnými vřesovištěmi nad nimiž se tyčí vrcholy. Projdete nedaleko Glencoe Mountain resortu, opět přejdete silnici A82 a pokračujete ke Kingshouse Hotelu (72 míle) možnost ubytování či kempování.

Od Kingshouse hotelu stezka zabíhá do svahu jednoho z kopců aby se pak vrátila a chvíli běžela s A 82. Po té nastává prudké stoupání k vrcholu po tzv. Ďáblových schodech, přes vrchol a klesání dolů do Kinlochleavenu (81 míle, opět možnost ubytování - Hostel,campsite). A to už vás čeká posledních cca 14 mil přes kopce a vrcholy (jedna z nejhezčích částí, kde se prý nabízí nádherné výhledy na Ben Nevis - já to štěstí neměl, v tomto úseku jsem chytl mlhu). Po klesání dojdete na silnici vedoucí na Fort Wiliam (odsud si ještě můžete vyběhnout na Ben Nevis). Stezka končí v centru Fort Williamu (informační cedule o konci stezky a socha sedícího turisty mnoucího si chodidlo )

Stezka se dá v pohodě ujít za 6 dní, doporučená délka je 8 dní. Je skvělá a nabízí spoustu nádherných míst.