North York Moor

Nádherný národní park, který najdete východně od národního parku Yorkshire Dales pod Northumberlandem. Nabízí nádherné rozsáhlé kopce plné vřesovišť, úžasné pohřeží, jeden z nejznámějších treků Cleveland way(110 mil). Stovky mil pro chodce a cyklisty. Užít si krásy parku můžete samozřejmě i z horského sedla, sjet si řeky a mnoho dalších aktivit.Počasí  pokud vysloveně "neleje" je celoročně ucházející (byl jsem zde na konci listopadu a 8-10 stupnů je průměr)

S ubytováním si nemusíte dělat příliš starostí, v parku najdete 6 YHA hostelů systematicky rozdělených po celém parku(rozložení přizpůsobeno trase Cleveland way), mnoho campů ale samozřejmě i B&B či hotelů (zejména ve Scarborough, to je takové přímořské letovisko pro Angličany).

Pro "waklery" je největším tahákem Cleveland way (110  mil) vede z městečka Helmsley a parkem prochází nejprve jeho západní částí a vede směrem k pobřeží, kde pak vede přes Whitby - Robin Hod´s bay - Scarborough  do Filey, kde končí na Filey Brigg. (Zde zároveň navazuje Wolds way 79 mil).

Ale i ve vnitrozemí parku naleznete zajímavé kratší i dlouhé treky.

Dostupnost do parku je dobrá, fungují tu tzv. linky Coastliner, které spojují park s Yorkem a Leedsem(jsou poněkud dražší) jinak po parku operuje také společnost Arriva kde vás day ticket vyjde na 5.50 liber a dostanete poměrně na dlouhou vzdálenost(např. Scarborough - Newcastle upon Tyne).

Pro "walkers" se nabízí hned několik delších treků : Cleveland way 109 mil; Esk Valley Walk 35 mil; Tabular Hills Walk 48 mil; zároveň přes North York Moors vede stezka Coast to Coast walk, která vede z Lake district do North York Mooru.

Pro cyklisty pak se nabízí : Moor to Sea Cycle Route 100 mil; Yorkshire Wolds Cycle Route 146 mil. Dalby forest pak nabízí dalších více než 50 mil.

YHA HOSTELY:

YHA HELMSLEY: najdete na Carlton Lane; tel.08453719638 k dispozici je 35 lůžek.

YHA OSMOTHERLEY: najdete Northallertonu , tel. 08453719035 k dispozici je 72 lůžek

YHA WHITBY:  najdete na Abbey House (u Whitby abbey), tel. 08453719049, k dispozici je 100 lůžek.

YHA SCARBOROUGH: najdete  na Burniston Road, tel. 08453719657, k dispozici je 48 lůžek.

YHA LOCKTON: najdete na Old School Lockton, tel. 08453719128, k dispozici je 21 lůžek.

YHA BOOGLE HOLE: najdete na Mill Beck ve Fylingthorpe, tel. 08453719504 k dispozici je 85 lůžek.

Náhledy fotografií ze složky North York Moors

<< květen / 2018 >>