Northumberland national park

nejseverněji položený národní park(v Anglické části britských ostrovů) najdete na severovýchodě  Anglie ze severu ohraničený skotskými hranicemi, z jihu Hadriánovým valem a na západě jezerem Kielderwater, na východě pak pobřežím hrabství Northumberland plným nádherných hradů a zřícenin.

Území bylo parkem vyhlášeno v roce 1956. Northumberland national park, nemá vysloveně nějaký tahák na turisty a je nejméně navštěvovaným národním parkem a zároven i nejméně obydleným. Není však pravdou, že park nemá co nabídnout, řekl bych že je velmi strategicky položen a pro walkery se může prolínat právě se zajímavými místy v jeho okolí jako je především long distance trail Hadrians wal path a nebo úžasné místo, které leží na okraji národního parku Kielder water and Forest park, výborná kombinace vodní plochy a okolních nádherných lesů přímo vybízí a je i tak trochu specializovaná pro lidičky, kteří mají rádi cestování ze sedla kola, jsou zde pro ně dokonce připraveny trasy různých obtížností(více naleznete na oficiální stránce tohoto úžasného kousku Anglie http://www.visitkielder.com/) ale samozřejmě jezero se dá obejít i pěšky. Přímo ve vesnici Kielder je zřízený camp, je zde půjčovna kol, hrad, bludiště, a mnoho dalšího, stejně tak po cestě kolem jezera můžete navštívit různá místa, kde se o této vodní přírodní rezervaci dozvíte více. Celé jezero je po té ještě kombinované s různými styly architektury.

Ale zpět k národnímu parku, jeho nejvyšším vrcholem je Cheviot (815m.n.m.) podle kterého je též nazvaná celá oblast Cheviot Hills (severní část parku), která je doslova nabytá kopci na západě ji "ohraničuje" Kidland Forest. V Cheviot Hills se nabízí nepřeberné množství treků různých délek od těch delších (23mil) až k těm krátkým (6mil) více na http://www.cheviotwalks.co.uk/.

Národní park je navíc velice dobře dostupný leží mezi Newcastlem upon Tyne a Carlisle, do obou těchto měst jezdí autobusy společnosti megabus (www.megabus.com) stejně tak vlak, a dobře je dostupný též ze Scotska (Edinburghu).

YHA na území parku provozuje hned 6 hostelů, další dva pak ještě najdete na pobřeží Northumberlandu , jeden v městečku Alnwick a druhy těsně pod skotskými hranicemi v městečku Berwick.