Jdi na obsah Jdi na menu
 


Speyside way

Speyside way je 60 mil dlouhý trek vedoucí Kincraig ( národní park Caingorms)  do Buckie ( pobřeží oblasti Moray). Na atraktivnosti ji dodává fakt,  že vede oblastí skotských destilerek. Dá se začít z obou směrů. Pokud však nechcete skončit s objevování krás Skotska začněte v Kincraig a v Buckie pak pokračujte tzv. Moray coastal trail.  Speyside way původně vedla mezi Aviemore a Buckie - 9 km úsek mezi Kincraig a Aviemore byla přidána v roce 2015. Celá stezka je dobře obslužná co se týče ubytování,  vybrat si můžete z kempů,  hotelů,  B&B či hostelů. Stezka se dá v pohodě ujít za 5-6 dnů.

1.Kincraig -Boat Garten 19,5km

První den vyrážíme z Kincraig,  nejprve jdeme podél řeky do Speybank a dále pokračujeme přes Kinrara estate dál pak lesem, po té se napojíme a jdeme podél místní železniční cesty až do Aviemore.  Zde jsme se obcerstvili a pokračovali dál v cestě,  úsek dále do Boat Garten nabízí především spoustu výhledů po okolních horách v NP caingorms. 

2.Boat of Garten - Grawton on Spey 17,5 km

druhý den nás čeká snadnější úsek,  začínáme zalesněnou přírodní rezervací a dojdeme až do Nethy Bridge,  kde je možné doplnit v místním shopu zásoby. Dál pokračujeme opět podél staré železniční cestě až do Grawton on Spey. 

3.Grawton on Spey -Ballindalloch 23,25 km

Vstáváme do nejdelšího úseku celého treku,  čeká nás část,  která nabízí opravdu variabilní terén začínáme přes Anagachské lesy plné skotských borovic,  pastviny s výhledy na okolní vresovišťové kopce,  břízové lesy a stezka nás dovede až do Ballindalloch.

4. Ballindalloch - Craigellachie. 19,5 km 

Čtvrtý den vycházíme z Ballindalloch,  na začátku úseku míjíme destilérky a pokračujeme do Aberlour,  po pauze pokračujeme dál,  opět jdeme podél staré železniční cesty až dojdeme do Craigellachie. 

5. Craigellachie - Fochabers 20 km 

Budíme se do pátého dne naší cesty a začneme hned stoupáním nad Craigellachie,  pokračujeme lesnatým terénem až k Boat 'o Brig.  Dáváme si pauzu a pak pokračujeme.  V poslední části tohoto úseku si užijeme trochu víc asfaltu po kterém dojdeme až do Fochabers. 

6. Fochabers - Buckie. 17,5km

Do posledního úseku cesty vycházíme z malebného Fochabers,  jdeme podél řeky Spye,  přecházíme do polí a lesů abysme se opět setkali se starou železniční cestou, s kterou dojdeme do Portgordon,  odsud dále pokračujeme po pobřeží do starého Buckpoolského přístavu,  odsud už pak přímo do finále celé stezky Buckie. 

 

 

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 8
Celkem: 87586
Měsíc: 7320
Den: 330