Jdi na obsah Jdi na menu
 


The Rob Roy way

Rob Roy way je 128 km dlouhý trek ( alternativa je pak delší a to plných 155 km) . Trek začíná v Drymen ( NP Loch Lomond and Trossachs)  končí v Pitlochry v Perthshire. V úseku mezi Ardtalnaig a Aberfeldy se nabízí alternativní cesta přes Amulree, lze ji rozdělit do dvou dnů po 24 km. Trek je pojmenovaný po výrazné osobnosti skotských dějin Robu Royovi.

1.Drymen -Aberfoyle. 17,5 km

Do prvního úseku se vydáváme ze začátku sice po silnici ( minor road)  ale ve skrze nás čeká velmi příjemný úsek,  který povětšinou vede lesem.  Tento úsek,  vzhledem k tomu,  že se pohybujeme po území NP  je oblíben a můžete potkat hodně návštěvníků parku. Po cestě se v jednom místě křížíme s West Highlands way,  nabízí se krásné pohledy na kopce Campies a Gargunnock,  v Aberfoyle lze navštívit infocentrum jedno z infocenter v Loch Lomond a Trossachs NP. 

2.Aberfoyle - Callander. 15,25 km

V druhém dni nás čeká kratší úsek a opět v krásné přírodě NP.  Začneme stoupáním lesy  pod Menteith hills, při následném klesání se pak nabízí nádherné pohledy na jezero Venechar,  následně dojdeme do městečka Callander,  které je též nazýváno branou na vysočinu. 

3.Callander -Strathyre  15 km

Třetí úsek nás vyvádí z Callanderu a zavádí nás opět do lesní části po níž přicházíme k břehům jezera Lubnaig. Zde si dáváme pauzu a užíváme si okolí.  Po brejku pokračujeme dál v cestě,  nejprve podél jezera a následně přicházíme do vesnice Strathyre.  Úsek 2 a 3 dne lze zkloubit dohromady během jednoho dne, ujít se to dá v pohodě,  zde záleží především na časových možnostech jednotlivce,  já doporučuji rozložení a užít si okolní  přírodu treku.

4. Strathyre - Killin 21,5 km

Opouštíme Strathyre a opět začínáme cestou lesem, nejprve jdeme po východní straně údolí a následně se připojíme a kopírujeme cestu staré železnice cestou nad Lochearhead. Pokračuje severně při železnici údolím Ogle. Po pauze závěrem klesame lesem k vodopádům Dochart u Killinu. 

5. Killin - Ardtalnaig 19,5 km

Pátý úsek  lesem nás vyvádí nahoru  nad jižní část jezera Tay. Následuje klesání do Ardeonaig,  odsud se pak napojime na cestu, která nás dovede do cíle dnešního úseku Ardtalnaig. 

6. ardtalnaig -Aberfeldy  24 km

Čeká nás nejdelší úsek námi zvolené kratší trasy Rob Roy way. Tento úsek nabídne nádherné výhledy. Začínáme po Minor road  po jižním břehu jezera Tay. Než jezero opustíme dáváme si pauzu a naposledy se kochame pohledy na okolí.  Opouštíme jezero a stoupáním pokračujeme dále v cestě,  míjíme vodopády Acharn a vstupujeme do.posledního úseku dnešní části plné úžasných výhledů na okolní kopce a nakonec dojdeme do Aberfeldy.   

7. Aberfeldy - Pitlochry 15 km

Závěrečná část treku je pohodová,  skýtá pouze jedno stoupání. 

Vycházíme z Aberfeldy a jdeme podél řeky Tay, přicházíme do vesničky Grandtully. Než se vydáme do úplně posledních pár kilometrů dáváme si pauzu. Ve finále pak stoupáme kolem lesů a následným klesáním na cestu a dorážíme do cíle v Pitlochry. 

 

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 87563
Měsíc: 7318
Den: 322