Jdi na obsah Jdi na menu
 


West island way

West island way je 45 km dlouhý trek vedoucí po ostrově Bute.  Bute leží v jihozápadním Skotsku nad ostrovem Arran,  mezi Poloostrovem Kyntyre a pevninou. Dostupný je trajektem z Wymyss Bay ( železniční stanice,  camp).  

West island way je otevřena od roku 2000.Byla otevřena jako vůbec první tzv. čistě " ostrovní dlouhý trek " ve Skotsku.  Ujít se dá v pohodě za 2 dny ( někde bývá rozložena do 3 úseků s tím,  že první a poslední jsou okruhové a prostřední je spojovací) pokud tedy budete chtít jí plných 45 km,  počítejte s tím,  že prvních 8 km bude okruh po jižní části ostrova se začátkem a koncem v Kilchattan bay nebo můžete tento úsek vynechat a jít z Kilchattan bay přímo do Port Bannatyne. 

1.Kilchattan Bay circuit 8 km

První den a úsek nás provedou po krásách jižního cípu ostrova Bute.  Vyjdeme z Kilchattan Bay a pokračujeme při východním pobřeží,  cesta pak uhýbá na západ nad Callumn Bay směrem na západ, pokračujeme při pobřeží a cesta nás pak zavádí zpět do vnitrozemí směrem k jezeru Linhe. Projdeme kolem jeho západního břehu a trek nás vede dál na sever kolem dalšího bodu tohoto krátkého okruhu a to St. Blane's Church, kde si dáváme pauzu,  do posledního úseku dnešního dne není třeba spěchat. Nakonec se vydáme na cestu než dojdeme do cíle a zároveň i výchozího bodu čeká nás ještě jedno stoupání a to na Suidhe Chatain nejvyšší bod v oblasti,  nabízí jak jinak než krásné výhledy nad touto oblastí ostrova.  Klesáme zpět dolů a opět se napojujeme na okruh a po chvíli docházíme do Kilchattan Bay. 

2.Kilchattan Bay - Port Bannatyne 18,5 km

Druhým dnem se vydáme opačnou cestou tedy k severu ostrova ikdyž začátek dnešního úseku vede nejprve k západnímu pobřeží,  kam také po nějaké době přicházíme,  cesta nás dovedla do Stratan bay. A hned si tu uděláme pauzu s úžasnými výhledy na ostrov Arran.  Nakonec se ale přeci jen vydáme dál na cestu,  která nás vede vnitrozemí zpět na východ,  nejprve projdeme kolem jižního břehu jezera Ascog a po chvíli přicházíme k severní části jezera Fad k oblasti která je oblíbená pozorovateli ptactva. Opět chvíli posedíme a pokračujeme dále severně pod Chapelton wood až dojdeme k západnímu okraji městečka Rothesay (lze odbočit a navštívit  Rothesay castle,  St. Mary's chapel) a čeká nás už jen poslední část a nakonec docházíme do Port Banattyne. 

3. Severní okruh Port Banattyne -Port Banattyne 20,5km

Čeká nás poslední úsek treku,  kdy si nejvíce užijeme lesa,  především v nejsevernější části úseku.  Vycházíme z Port Banattyne a vydáváme se západním směrem , trek nás vede opět k západnímu pobřeží ( Ettrick Bay)   kam nakonec tedy nedojde,  protože se cesta odkloní severně do údolí Glendale a vede nás pod severním pohořím do lesů,  kde se cesta láme a lesy nad východním pobřežím se vrací zpět do Port Banattyne. 

 

 

 

 

 
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 87570
Měsíc: 7314
Den: 323