Isle of Skye

Ostrov Skye je zvláštní kapitolou, najdete jej u skotských Highlands(prameny uvádí, že spadá pod Vnitřní Hebridy) ale jelikož je spojen se Skotskem mostem, rád ho zařazuji po skotské Highlands,pod tuto nádhernou magickou oblast, nejkrásnější ve Skotsku.

Na ostrov Skye se dostanete po již zmiňovaném mostě vlastním prostředkem či busem(www.citilink.co.uk- vzhledem k tomu, že tato společnost je výhradním dopravcem ve skotských Highlands je dosti drahá. Doporučuji, lístky zakoupit s předstihem , jsou tam výrazné slevy ) . Dojet můžete z Glasgow, Fort William, Inverness. Druhou možností jak se na ostrov dostat je trajektem ze skotského Mallaigu do Armadale na ostrově Skye (do Mallaigu se dostanete busem či vlakem z Fort William). Třetí možností je opět trajekt a to z Hebridských ostrovů z městečka Tarbet do Uig na ostrově Skye(společnosti Caledonian Mac Bryan).

Pohyb po ostrově je jednoduchý zajišťují ho lokální autobusy společnosti stagecoach. Jedná se o několik linek, které křižují po ostrově a dopraví vás na nejvíce vyhledávaná místa jako je Old Man of Storr, Portree, Dunvegan Castle, Uig, Staffin, Flodigarry, Armadale(Clan Donan Skye) , Sligachan(výchozí bod pro pohoří Coullin) a také mimo ostrov zpět do Highland k hradu Ellian Clan Donan.Několik linek pak končí a navazuje spojení v Broadfordu.

Jako možnosti ubytování nabízím Portree independent hostel(viz foto), který naleznete cca 20 metrů od náměstí v Portree, za noc zaplatíte 16 liber,  check in je od 17.hodin, k dispozici jsou unisex dorms, velká kuchyně.

Sligachan campsite(viz foto), najdete u břehu jezera Sligachan(zastávka busu Sligachan), kemp pro stany, stany s auty, obytná auta, karavany. Za noc se stanem(bez auta) zaplatíte 6 liber. V kempu jsou pouze sprchy a toalety, není tu žádný obchod, přes ulici je pouze Hotel(možnost večeří), doporučuji s sebou zásoby jídla :-)

Dalšími možnostmi jsou hostely v Broadfordu - zde je jak Backapckers hostel tak i Yha Hostel.Kyleakin - Backpackers hostel, Armadale Yha hostel. Staffin - kemp, Ashaig - kemp.

Informační centrum najdete v Portree (za busovou zastávkou rovně, doleva a napříč za parkovištěm je IC, běžně dostupné služby včetně použití internetu 20 min/1 libra) Portree je bráno jako největší město, většina spojů tedy začíná a končí zde(včetně citilink )

Čas kdy, navštívit a maximálně si užít Skye doporučuji duben, květen. Nejkrásnější období kdy budete mít i dobré (vyjímečně neskotské počasí :-) ).

Ostrov Skye je tím, místem kde najdete málo obyvatel, což z něj činí pro přírodní turisty doslova rájem. Je zde spousta krásný míst, doslova na každém kroku. Rozhodně doporučuji pohoří Coullin , kde jako velmi dobře schůdnou cestu nabízím stezku Glen Sligachan Path, která vás zavede k jezeru Coruisk(10km) a odsud už jsou Coullin dobře přístupné.

Další stezkou je stezka z Portree kolem jezer Storr až k Old Man of Storr (10km nenáročná vede po pobřeží). Old Man of Stoor (719m.n.m.) je dobře dostupný  nenáročný výšlap(zprvu po hliněné po té kamenné stezce a následných schodech z kamenů, z místa se nabízí nádherné výhledy na moře, Jezera Storr.

<< říjen / 2018 >>